Image of the day

Statistics
Monthly Calls
MonthFireEMS
Jan4475
Feb4383
Mar4970
Apr5573
May4880
Jun
Jul
Aug
Sep
Oct
Nov
Dec
Total239381
 
Fire Top Ten
Responder
NameCalls
Deputy Chief Jason Tarbell 104
Chief Will Rosenberg90
Sgt John Hefner 60
Jayden Edwards56
Asst. Chief Jon Martin46
Dave Williams43
Lt Andrew Selig40
Kevin Jones38
Sgt. Brian Leschke33
Lt. Michael Seifert, Mike Hayden, Matt Barlow31
 
EMS Top Ten Responder
NameCalls
EMS Asst. Chief Mike Kalck63
Dave Williams62
Brian Leschke45
Andrew Ward34
Jayden Edwards31
Mike Hayden24
EMS Sgt. Jenna Streib23
Joe Fellner20
Will Brush15
EMS Capt. Stacy Gail15
 
Board of Directors

Chris Gibbons   
President

Harry Pafel III   
Vice President

Kim Weber   
Treasurer

Whitney Nigrin   
Recording Secretary

Joe Fellner   
Corresponding Secretary

Matt Barlow   
Director

Scott Blankenship   
Director

Bob Griffith   
Director

Michael Hayden   
Director

Will Rosenberg   
Chief

Jason Tarbell   
Deputy Chief

Michael Kalck   
EMS Chief
Fire Officers

Will Rosenberg   
Chief

Jason Tarbell   
Deputy Chief

Randy Blevins   
Assistant Chief 13-1

Jon Martin   
Assistant Chief 13-2

Tim Holt   
Safety Officer

Scott Blankenship   
Fire Captain 13

Amanda Puleio   
Fire Captain 13-1

Mike Seifert   
Fire Captain 13-2

Andrew Selig   
Fire Lieutenant 13-1

Kevin Hartlove   
Fire Lieutenant 13-2

Jonny Lewis   
Fire Lieutenant 13-3

Nick Stutelberg   
Fire Sergeant 13-1

John Heffner   
Fire Sergeant 13-2

Brian Leschke   
Fire Sergeant 13-3

Brandon Scalchunes   
Fire Sergeant 13-4

Dan McKinney   
Fire Sergeant 13-5

Jeff Popp   
Fire Police Captain

James McCready   
Fire Police Lieutenant
EMS Officers

Michael Kalck   
EMS Chief

Chris Aycock   
EMS Captain 13-9-1

Stacey Gail   
EMS Captain 13-9-2

Lisa Rosenberg   
EMS Lieutenant 13-9-1

John Richter   
EMS Lieutenant 13-9-2

Kris Walinski   
EMS Sergeant 13-9-1

Bob Griffith   
EMS Sergeant 13-9-2

Jenna Streib   
EMS Sergeant 13-9-3

Becky Gibbons   
EMS Sergeant 13-9-4

Jennifer Chenworth   
EMS Sergeant 13-9-5
General Members

Ed Benesch   
Paramedic

James (Will) Brush   
Firefighter

Josh Burkins   
Firefighter/EMT

Abby Byer   
Firefighter

John Caldwell   
Firefighter/EMT

Craig Cyr   
LOSAP Chair

Jayden Edwards   
Firefighter

Scott Golly   
Firefighter

Dorothy Helliwell   
Administrative

Matt Hipley   
Paramedic

Zach Hopkins   
Firefighter

Hoby Howell   
FADO

Steven Hull   
Firefighter

Frank Janczak   
Paramedic

Beth Janczak   
Paramedic

Allen Jennings   
Firefighter

Kevin Jones   
FADO

Tiffany Jones   
EMT-B

Mason Ledbetter   
Firefighter

June Livingston   
Life Member

Cody Manley   
Firefighter/EMT

Nick Mcgowan   
FADO

Tim Nielsen   
FADO

Mark Niemann   
FADO

Brandon O'Laughlin   
Firefighter

Susan Pafel   
Life Member

Ken Parks   
FADO

Tony Petralia III   
FADO

Cathy Pilachowski   
Administrative

Mark Pilachowski   
FADO

Christos Poneres   
Firefighter/Paramedic

Audrey Puleio   
Firefighter/Paramedic

William Reinecke Jr.   
Life Member

Ken Sanner Jr   
Firefighter/Paramedic

Sarah Schaeffer   
Firefighter

Gary Schwiegerath   
Life Member

Jeff Shearman   
FADO

Eamon Shifflet   
Firefighter

Bobby Stanton   
Firefighter/Paramedic

Christine Sullivan   
Administrative

Kris Teal   
Firefighter/EMT

Charlie Thomas   
Life Member

John Uzmed   
Fire Police

Jeremy Vanarsdale   
Firefighter

Bill Vanarsdale Jr   
Life Member

Dan Vazquez   
Firefighter/EMT

Sarah Venters   
EMT-B

Andrew Ward   
Firefighter

J. Weigle   
EMT-B

Dave Williams   
PIO

Brian Wood   
FADO

Brian Woodley   
Firefighter/EMT

Joe Woods   
FADO

Ron Ziegler   
Life Member

  
Life Members

Anthony Baran   

Patricia Baran   

Matt Barlow   

John C. Behrmann (Deceased)   

William Berkowitz   

John Bradford Jr.   

C. Raymond Brownley (Deceased)   

John Caldwell   

Jennifer Chenworth   

Thomas Chenworth   

John W. Coale   

Butch Cocagna   

Diane Cocagna (Deceased)   

Robert Colaianni   

Roy K. Crago (LODD)   

Robert Crytser Jr.   

Victoria Cunningham   

Craig Cyr   

Brian Fletcher   

Stacey Gail   

Edwin J. Geisendaffer (Deceased)   

Chris Gibbons   

Kevin Hartlove   

David Hinderhofer (Deceased)   

Lee A. Hinderhofer (Deceased)   

Tim Holt   

Hoby Howell   

Barry Huneke   

Frank Janczak   

Kevin Jones   

Michael Kalck   

Michael Knott   

Matthew Lewis   

G. Harry Linzey Jr. (Deceased)   

Joseph E. Livingston   

Joseph J. Livingston Jr. (Deceased)   

June S. Livingston   

Paul Massarelli   

Mike Maszczynski   

Michael T. Mather   

Allen Metten (Deceased)   

James McCready   

James C. Mitchell (Deceased)   

John Newnan   

Mark Niemann   

Harry A. Pafel Jr. (Deceased)   

H. Alexander Pafel III   

Linda Pafel (Deceased)   

Susan Pafel   

Ken Parks   

Joanne Parrott (Deceased)   

Scott Parrott   

Mark Pilachowski   

Jeff Popp   

Charles E. Purcell   

Bradley Reid   

William Reinecke Jr.   

William Reinecke III   

Connie Reinecke (Deceased)   

Randy Reinecke   

Lisa Rosenberg   

Steven Scheinin   

Gary Schwiegerath   

Andrea Shaw   

Wayne Shaw   

Jeff Shearman   

Will Steg   

Mark W. Thackston Jr.   

Charles W. Thomas   

William Vanarsdale Jr.   

William Vanarsdale Sr.(Deceased)   

Daniel E. Watters   

Kim Weber   

Bruce Williams (Deceased)   

Dave Williams   

John E. Wilson Sr.   

Brian Wood   

Joe Woods   

Charles A. Woodward   

Barry Woolf   

Ron Ziegler